آموزش بازاریابی اینترنتی

مقالات و آموزش های مربوط به حوزه کسب و کار اینترنتی

آموزش بازاریابی اینترنتی

مقالات و آموزش های مربوط به حوزه کسب و کار اینترنتی

بایگانی

۱ مطلب در فروردين ۱۳۹۸ ثبت شده است

در میان کارها و شغل های طراحی ، طراحی لوگو یکی از معضلات و دغدغه های طراحان بوده است که چگونه می توانند از تمام مهارت های خلاقانه و بدیع خود برای خلق یک اثر ساده ، خلاق و ماندگار و تغییر ناپذیر برای کمپانی ها و شرکت های طرف قرار داد خود استفاده کنند .  زمانی که شما برای یک شرکت یا موسسه کار طراحی لوگو را انجام می دهید این کار اهمیت زیادی پیدا می کند ، چون رنگ های طرح ها ، خطوط پایه ای که در طرح بکار برده می شود باید به شکلی متحد و هماهنگ باشند که بتوانند برای آن شرکت کار تبلیغات را انجام دهند . به هر حال ، زمانی که شما در حال طراحی یک لوگو هستید تنها داشتن خلاقیت شما را به هدف نمی رساند . بسیاری از افراد در مورد طراحی لوگو سوال کرده اند که آیا می توان در طراحی لوگو فقط از متن یا آیکن ها و علایم و یا هر دو استفاده کرد ؟ رنگ هایی که من می توانم استفاده کنم شامل چه رنگ هایی است ؟

این سوالاتی است که در هنگام طراحی به ذهن طراح خطور می کند . در این مبحث ، ما سعی خواهیم کرد نکات و پاسخ هایی برای این سوالات ارائه کنیم تا بتوانید در زمان طراحی لوگو با ذهن باز کار را شروع و آن را به پایان برسانید .

در اینجا نکاتی وجود دارد که شما باید در هنگام طراحی لوگو در نظر داشته باشید . این نکات به شما کمک می کند یک طرح خلاق و مفید خلق کنید .

۱- راجع به مشتری خود اطلاعات کسب کنید

اولین مرحله در طراحی لوگو این است که در مورد نیازهای مشتری و حیطه فعالیت شرکت و یا موسسه او اطلاعات کسب کنید . مطمئنا نمی خواهید یک لوگوی شرکت اسباب بازی را برای یک شرکت بزرگ تجاری طراحی کنید .به خوبی به صحبت های مشتری گوش دهید و به او اجازه دهید تا در مورد شرکت و کار آن صحبت کند . از او سوالاتی راجع به هدف اصلی و اولیه شرکت سوال کنید ، فقط هدف اصلی شرکت . این کار باعث می شود در ذهن شما ایده های زیادی درباره طراحی لوگو شکل گیرد . بعد از اینکه به مشتری فرصت دادید تا در مورد شرکت خود صحبت کند ، شروع کنید به پرسیدن سوالاتی که می تواند ایده ی اصلی طراحی را شکل دهد . برای مثال ، از مشتری در مورد رنگ های کمپانی ، نظرات او در مورد لوگو و اینکه طرح و یا نظر خاصی در ذهن خود دارد بپرسید . سپس همه ی سوالات را در یک پرسشنامه قرار دهید تا بتوانید یک جمع بندی کلی راجع به بازخوردها و انتظارات مشتری بدست آورید .

۲- شناسایی :

طراحی یک لوگو مانند شخصیت بخشیدن ، شناساندن و عینیت بخشیدن به یک کمپانی است . به هر حال ،  باید خطوط و رنگ های بکار رفته در طرح به نوعی کار تبلیغات و اطلاع رسانی را در لوگو انجام دهد . در حقیقت روش ها و لوازم شناساندن و معرفی یک شرکت عبارتند از لوگو شرکت ، کارت ویزیت ، سربرگ ها یا سرنامه ها و بروشورها. با طراحی لوگو شما خود را در قبال نتیجه چاپ شده آن نیز مسئول خواهید دانست ، یعنی سعی می کنید کاری ارائه کنید که در زمان چاپ با بهترین کیفیت تولید شود . شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که لوگویی طراحی کنید که تمیز و خوانا باشد و همه ی جزییات و مطالب آن نیز آشکار و قابل رویت باشد .

۳- منحصر به فرد بودن :

لوگو اولین طرحی است که برای یک کمپانی طراحی می شود ، سپس آن شرکت این لوگو را در مکان ها و موقعیت های مختلف به کار می برد .  به هر حال طرح باید منحصر به فرد باشد طوریکه بیننده با دیدن آن نام شرکت را به خاطر بسپارد . اگر یک لوگو فاقد این خصوصیت را باشد ، ممکن است بیننده بین آن و لوگوهای مشابهی که قبلا دیده است دچار سردرگمی و ابهام شود .بسیاری از طراحان ایده های خود را برای اضافه کردن یک محرک که نمایانگر کمپانی است محدود می کنند . در حقیقت محدود کردن ایده ها روش مفید و موثری نیست .ذهن خود را آزاد بگذارید و ایده های خود را در کنار نظرات و خواسته های مشتری قرار دهید تا یک شکل ، منحنی یا حتی فونت جدیدی ایجاد شود که نماینده ی هدف اصلی شرکت است .

۴- تعداد رنگ ها را محدود کنید :

در طراحی لوگو از رنگ های زیادی استفاده نکنید . تعداد رنگ باعث گیج کردن بیننده می شود و باعث پیچیده شدن طرح می شود مخصوصا در لوگوهایی که سایز آنها کوچک است . رنگ های بکار رفته در لوگو در بسیاری از طرح های دیگر نیز بکار می روند و این رنگ ها تبدیل به رنگ های اولیه و اصلی شرکت می شوند . مطمئن شوید رنگ هایی که در لوگو بکار برده اید از ۳ رنگ تجاوز نکند . گاهی لازم است در لوگو فقط از رنگ سیاه و سفید استفاده کرد ، در چنین مواقعی استفاده از رنگ های بیشتر باعث پایین آمدن ارزش لوگو خواهد شد .

۵- سادگی :

سادگی عمل اصلی در خلق یک لوگو است . طراحی یک لوگوی ساده باعث می شود آن طرح و نیز نام شرکت در ذهن و چشم بیننده باقی بماند و آن را همیشه در یاد داشته باشد و هنگام مواجه شدن با طرح ها و تبلیغات سایر شرکت ها از سردرگمی و گیج شدن او جلوگیری می کند . مزیت اصلی ساده بودن طرح لوگو این است که بیشترین تمرکز بر روی جزییات کمتر انجام شده و هنگام استفاده از آن در سایزهای کوچک از کیفیت آن کاسته نمی شود .

۶- هماهنگی :

آیکن ، فونت لوگو و عناصر طرح باید با هم هماهنگ باشند و یک مسیر خلاقانه و ابداعی مشترک را دنبال کنند . برای مثال وقتی شما لوگویی با آیکن های زیبا برای یک شرکت که در زمینه ی مرتبط با کودکان کار می کند طراحی می کنید ، باید فونتی را انتخاب کنید که با این ایده هم خوانی داشته باشد مثلا فونت هایی که زیاد رسمی و جدی نیستند .

۷- متناسب بودن :

لوگو باید مناسب با کار و زمینه ی فعالیت شرکت باشد.هنگامی که شما سبک ، رنگ ها و فونت لوگو را انتخاب می کنید ، این عناصر باید با زمینه ی کاری و هدف اصلی شرکت همخوانی داشته باشد . برای مثال شما می توانید برای یک شرکت تجاری در حال توسعه از رنگ های تجاری مانند آبی و خاکستری استفاده کنید . یا بطور مثال برای شرکت هایی که در زمینه های مرتبط با بانوان فعالیت دارند تگ های سرخ ، قرمز و ارغوانی یا زرشکی را بکار برید . انتخاب بهترین رنگ ها ، خطوط و فونت برای لوگوی شما بر مبنای بازخوردی است که شما از مشتری خود درباره ی کمپانی و هدف و مقصد اصلی شرکت دریافت می کنید .

۸- آیکن یا متن :

بسیاری از لوگوهای مشهور دنیا بر پایه یک فونت یک تایپوگرافی خاص طراحی شده اند . اما شما ذهن خود را در لوگوهای شمایلی یا iconic محدود نکنید . آزادانه به هر دو روش فکر کنید . گاهی اوقات استفاده از فونت به تنهایی می تواند انتخاب مناسبی باشد ، مخصوصا زمانی که شما فونت خاصی را خلق و یا انتخاب می کنید که لوگوی شما را به اندازه کافی منحصر به فرد و ماندگار می کند . وقتی شما به یک فونت تایپوگرافی فکر می کنید ، نام شرکت را بنویسید و فکر کنید اگر لوگو فقط از فونت تشکیل شود چگونه می تواند باشد .

۹- به چشمانتان آموزش دهید :

فکر خوبی است که همیشه چشمان خود را با ایده ها و روش های طراحی لوگوی جدید آشنا کنیم . ایده های جدید در مورد لوگوهای نو و ایتکاری زمانی به ذهن شما می رسند که کارها و ایده های نو را ببینید . شما می توانید از طرح های جدید مطالب زیادی بیاموزید همچنین آنها می تواند الهام بخش شما در خلق کارهای نو و منحصر به فرد باشند . به همراه ایده های لوگو ، گرایشات و روش های جدید با ایده های جدید برای لوگوها پدیدار می شوند ، وقتی شما سایر ایده ها را می بینید ، می توانید در مورد این گرایشات و روش های جدید نیز چیزهای تو بیاموزید .

۱۰- فرآیند طراحی لوگو :

فرآیند طراحی لوگو با کاغذ و قلم آغاز می شود . وقتی شما طرح خود را روی کاغذ پیاده کنید ، ذهن خود  را برای اغاز و تمرکز بر روی ایده های جدید آماده می کنید . مطالب و ایده هایی که در ذهنتان وجود دارد را روی کاغذ پیاده کرده و پس از شروع به تصحیح و تهذیب آنها کنید تا به بهترین انتخاب دست پیدا کنید .

مرحله دوم انتخاب برنامه ی کاربردی درست و مناسب است که حداکثر امکانات طراحی لوگو را برای شما فراهم کند .

Adobe illustrator می تواند بهترین انتخاب باشد ، چون این برنامه امکانات لازم را برای خلق لوگوهای وکتوری به شما می دهد که می توانید آنها را به سایزهای مختلف کوچک و بزرگ کنید بدون اینکه از کیفیت آنها کاسته شود .

Adobe illustrator  ترکیبی از برنامه های شرکت ادوبی از قبیل فتوشاپ و فلش است که به شما اجازه می دهد لوگوی خود را به آسانی در طرح ها ، انیمیشن و وب بکار برید .

آخرین مرحله تحویل لوگو است . تحویل حرفه ای لوگو رضایتمندی فراوان مشتری را به دنبال دارد و نشانگر روابط عمومی حرفه ای شما خواهد بود .

حتما فایل illustrator لوگو را به همراه فونت ها و پیش نمایش تصویر لوگو در دو حالت رنگی و ساه و سفید را نیز برای مشتری ارسال کنید .

سرانجام ، تمرین و فراگیری ایده های جدید از مهمترین مسائلی است که به شما در فهم بهتر طراحی لوگو کمک می کند . نکاتی که در بالا ذکر شد عامل خلاقیت را بهترین راه برای رسیدن به آثار ماندگار و منحصر به فرد می داند و در زمان طراحی لوگو به شما کمک می کند تا به از طریق یک فرآیند حرفه ای و هدفمند به نتیجه ی مناسب و مطلوب دست پیدا کنید .

منبع : دیزاینو

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ فروردين ۹۸ ، ۱۶:۵۶
Ali Hatami